Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer
Slide background Image layer Image layer

Oczy i praca przy komputerze

Szukasz informacji, korzystasz z popularnych komunikatorów, lubisz nowe gry? Twoje oczy są w niebezpieczeństwie!
Nie wyobrażasz sobie życia bez Internetu? Przygotowaliśmy specjany poradnik dla internatów jak bezpiecznie spędzać czas przed komputerem?
Lekarze alarmują! Długotrwałe zmęczenie oczu może wywołać szereg dolegliwości, np. przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, łzawienie, mroczki przed oczami, zawroty i bóle głowy, trudności w koncentracji…
Dla dobra naszego wzroku do pracy przy komputerze zalecane jest stosowanie okularów ze specjanymi soczewkami do pracy przy komputerze.
Praca przy monitorze wiąże się z ciągłymi zmianami kierunku spojrzenia między monitorem a klawiaturą lub między monitorem a innymi miejscami. Z tego powodu istotnego znaczenia nabiera zdolność gałek oczu do ruchu. Jeżeli występują zaburzenia współpracy mięśni (pourazowe, porażenne), pojawia się dwojenie obrazu znacznie utrudniające pracę. W takich przypadkach należy zastosować odpowiednią korekcję pryzmatyczną lub leczenie operacyjne. Monitory są kolorowe i wobec tego zaburzenia widzenia barwnego mogą także prowadzić do pomyłek przy wykonywaniu niektórych zadań przeprowadzanych na komputerze.
Hilary Extra - E.leclerc poleca soczewki okularowe z powłokami antyrefleksyjnymi (tzw. antyreflex), zmniejszającymi występujące odbicia od wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni soczewki.
W ofercie Hilary Extra - E.leclerc znajduje się szereg produktów dostosowanych specjalnie do pracy przy komputerze. Przez Centralny Instytut Ochrony Pracy są polecane między innymi:

  • okulary z soczewkami plastikowymi ze specjalistyczną powłoką antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną – zalecamy je wszystkim osobom pracującym na codzień z komputerem,
  • okulary z soczewkami progresywnymi ze specjalistyczną powłoką antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną – zalecamy je osobom po 40 roku życia; można w nich nie tylko pracować przy komputerze, ale także z pasją oddawać się swojemu hobby, majsterkować, czytać, oglądać telewizję.
  • Jak zadbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

    Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy pomóc swoim oczom. Powinniśmy prawidłowo przygotować swoje miejsce pracy oraz stosować gimnastykę oczu. Praca przy komputerze stanowi obciążenie dla kręgosłupa i układu krążenia. Dlatego też ważne jest dobre przygotowanie stanowiska pracy

    Monitor

    Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego nieco z góry z odległości 50-70 cm. Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego. Monitor powinien mieć 17-20 cali.

    Fotel do komputera

    Dobierz takie krzesło, na którym będziesz mógł siedzieć z wyprostowanym kręgosłupem. Ustaw wysokość fotela w taki sposób, aby kość udowa i kości podudzia tworzyły kąt ostry. Stawy kolanowe powinny się znajdować wyżej niż stawy biodrowe.

    Gimnastyka oczu

  • Przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od komputera, popatrz w dal i skoncentruj się na oddalonych przedmiotach.
  • Jeśli możesz, co jakiś czas zamknij oczy choć na minutę.
  • Staraj się jak najczęściej zatrzymywać wzrok na znajdujących się w pomieszczeniu kwiatach i otaczającej zieleni. Pamiętaj o częstym mruganiu oczami.
  • Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi. Możesz np. patrzeć intensywnie na odległy przedmiot a potem wpatrywać się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie, a następnie znów popatrzeć w dal.
  • Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, powietrze nie było suche. Często wietrz pokój, zimą zastosuj nawilżacze.
  • Możesz przy dużym natężeniu pracy zastosować „suche łzy" przy pracy z komputerem.
  • Pij dużo płynów.
  • Jeśli to możliwe, często spaceruj po świeżym powietrzu.
  • Unikaj dymu tytoniowego, który powoduje podrażnienie oka.
  • Okulary do pracy

    Pracodawca powinien być spokojniejszy o zdrowie i kondycję swoich pracowników, jeśli zapewni im ochronę przed skutkami szkodliwego promieniowania. Obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia takich okularów są uregulowane w par. 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973). Pracodawca ma też obowiązek zagwarantować pracującym przy monitorach okulary korygujące wzrok, w sytuacji gdy badania okulistyczne prowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Pracującym przy komputerze należą się okulary, których koszty pokryje pracodawca, jeśli lekarz zaleci ich używane przy monitorze ze względu na stan wzroku. Powinny to być okulary o parametrach określonych przez lekarza, przeznaczone do pracy przy komputerze.
    Dotyczy to przeważnie sytuacji, kiedy okulary stosowane na co dzień nie są odpowiednie do pracy przy monitorze. Lekarze biją na alarm – szanujmy nasze oczy i dobierajmy okulary właściwe dla zdiagnozowanej wady wzroku! Każda osoba korzystająca z monitora komputerowego powinna poddać się gruntownemu badaniu przeprowadzonemu przez lekarza okulistę lub optometrystę.Okulary do pracy przy monitorze muszą być dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem refrakcji oczu, wieku i wymagań pracownika, a także warunków istniejących na stanowisku pracy. Soczewki barwione lub takie, które automatycznie dostosowują stopień przyciemnienia do warunków oświetlenia (soczewki fotochromowe), nie są na ogół przydatne do pracy przy monitorze, ponieważ mogą wręcz niekorzystnie zmieniać warunki oświetlenia.